Gävleborgs Pistolskyttekrets vapensköld

 

Gävleborgs Pistolskyttekrets

Välkommen till vår hemsida!

Gävleborgs pistolskyttekrets, ansluten till Svenska Pistolskytteförbundet, är en paraplyorganisation för länets 18 medlemsföreningar. Här hittar du bland annat kretsens tävlingskalender med inbjudningar och resultat.

Vill du meddela oss något angående hemsidan, fyll i kontaktformuläret:
Kontakta webmaster

Tävlingsinbjudningar, fältförutsättningar och resultatlistor ska mailas till tavling@xkretsen.se för kontroll och publicering.

Följ oss på Facebook  facebook xkretsen

Rotebergs Sportklubb bjöd in till Rotebergsträffen 2019 i precision torsdag 6 juni - här finns resultatlistan.

Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2019-06-06
Reviderad: Ej reviderad

  Namn Förening Vapen Klass 1 2 3 4 5 6 7 Summa Std.med. Pris
1 Niklas Von Knorring Rotebergs SK C 3 48 45 48 47 46 49 43 326 200 kr
2 Tor Kangas Ljusdals Psk C 3 43 45 46 48 48 45 45 320 B 150 kr
3 Fredrik Ardbrant Svegs Psk C 3 46 43 44 47 46 47 44 317 B  
4 Robert Blad Falu sport C 3 46 45 42 43 46 47 43 312    
5 Åsa Juhlén Ljusdals Psk C 3 45 46 42 43 45 44 43 308    
6 Kjell Larsen Transtrands Skf C 3 41 42 44 42 45 42 45 301    
7 Alf Björninen Svegs Psk C 3 41 42 44 42 46 44 38 297    
                             
1 Björn Johansson Sandvikens Psk C 2 46 47 47 49 44 47 47 327 S 250 kr
2 Tomas Rolandsson Ljusdals Psk C 2 47 45 44 43 47 44 47 317 B 200 kr
3 Anderz Ridnert Söderhamns Psk C 2 43 44 45 45 45 48 44 314   100 kr
4 Martin Pettersson Rotebergs SK C 2 40 40 48 42 44 46 45 305    
5 Magnus Emilsson Falu sport C 2 39 45 43 44 42 44 47 304    
6 Christopher Persson Sandvikens Psk C 2 46 42 42 45 46 42 41 304    
7 Bo Simu Sandvikens Psk C 2 40 46 43 41 43 43 46 302    
8 Jan Almkvist Sandvikens Psk C 2 39 38 43 45 41 44 42 292    
9 Christina Nilsson Ljusdals Psk C 2 32 23 32 30 25 39 31 212    
10 Magnus Linde Ljusdals Psk C 2 21 12 22 11 30 19 16 131    
                             
1 Andreas Olers Transtrands Skf C 1 43 46 44 41 44 45 47 310   100 kr
                             
1 Bengt Forsling Ockelbo Psk C V 46 43 46 45 49 45 45 319 B 200 kr
2 Tommy Gelhaar Rotebergs SK C V 48 43 46 44 44 45 45 315 B 100 kr
3 Nicke Bergman Transtrands Skf C V 47 46 46 46 43 43 44 315 B  
4 Karl-Erik Frunck Söderhamns Psk C V 47 40 44 44 45 43 42 305    
5 Lars Nilsson Rotebergs SK C V 42 44 33 41 39 41 48 288    
6 Roland Eriksson Rotebergs SK C V 38 34 38 39 34 39 40 262    
                             
1 Andreas Olers Transtrands Skf B 1 47 44 40 43 42 48 43 307 B 100 kr
                             
1 Björn Johansson Sandvikens Psk B 2 49 47 43 47 49 49 45 329 S 250 kr
2 Niklas Von Knorring Rotebergs SK B 3 45 44 44 44 45 45 48 315 B 100 kr
3 Christopher Persson Sandvikens Psk B 2 39 39 43 46 46 44 44 301    
4 Robert Blad Falu sport B 3 32 48 42 42 46 41 47 298    
5 Magnus Emilsson Falu sport B 2 43 44 44 43 34 33 42 283    
6 Fredrik Ardbrant Svegs Psk B 2 42 36 42 34 43 43 40 280    
7 Bo Simu Sandvikens Psk B 2 42 33 45 39 34 42 41 276    
8 Alf Björninen Svegs Psk B 2 37 43 38 41 36 43 38 276    
                             
1 Nicke Bergman Transtrands Skf A 3 49 45 49 42 44 45 47 321 S 200 kr
2 Tor Kangas Ljusdals Psk A 3 42 48 43 47 47 47 40 314 B 100 kr
3 Kjell Larsen Transtrands Skf A 3 44 46 47 45 48 44 38 312 B  
4 Karl-Erik Frunck Söderhamns Psk A 3 44 39 40 45 45 47 47 307    
5 Bengt Forsling Ockelbo Psk A 3 43 40 40 41 45 45 44 298    
6 Åsa Juhlén Ljusdals Psk A 3 42 43 37 45 43 41 43 294    
                             
1 Tomas Rolandsson Ljusdals Psk A 2 44 43 38 47 47 42 47 308   150 kr
2 Anderz Ridnert Söderhamns Psk A 2 40 38 35 41 43 39 41 277    
3 Roland Eriksson Rotebergs SK A 2 33 35 28 32 37 35 39 239    
                             
                             
  Lag C-vapen                          
1 Martin Pettersson Rotebergs SK 305                      
  Niklas Von Knorring Rotebergs SK 326                      
  Tommy Gelhaar Rotebergs SK 315 946                    
                             
2 Åsa Juhlén Ljusdals Psk 308                      
  Tomas Rolandsson Ljusdals Psk 317                      
  Tor Kangas Ljusdals Psk 320 945                    
                             
3 Andreas Olers Transtrands Skf 310                      
  Nicke Bergman Transtrands Skf 315                      
  Kjell Larsen Transtrands Skf 301 926                    
                             
4 Bo Simu Sandvikens Psk 302                      
  Björn Johansson Sandvikens Psk 327                      
  Christoffer Persson Sandvikens Psk 304 933                  

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top