Bollnäs Pistolskytteklubb bjöd in till Bollnäsfejden, nationell tävling i fältskjutning, söndagen 29 maj - här finns resultatlistan.


Resultatlistan är preliminär tills en vecka efter publicering eller efter eventuell revidering. Därefter anses den vara slutgiltig.

Publicerad: 2022-04-25
Reviderad: Ej reviderad

Plac Namn Förening Vpgr Klass Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Poäng Stn 7 Stn 8 Poäng  Summa Poäng Std Pris
1 Simon Ådahl Bollnäs Psk C 1 5/3 4/2 6/3 5/3 6/2 5/2 16 5/4 5/3 15 41/22 31 B 250
2 Stephan Samuelsson Gävle Pk C 1 5/3 3/2 6/3 5/3 6/6 5/2 16 3/3 3/3 9 36/25 25    
3 Nicklas Öst Ljusdals Psk C 1 5/3 5/3 6/3 6/3 5/5 3/2 9 0/0 3/2 11 33/21 20    
4 Karl Kjellberg Bollnäs Psk C 1 3/3 3/1 6/3 3/2 5/2 4/2 13 4/3 4/3 15 32/19 28    
5 Per-Ola Gustafsson Ljusdals Psk C 1 4/2 2/2 4/2 2/2 6/2 3/2 11 3/3 1/1 2 25/16 13    
                                     
1 Conny Magnusson Älvdalens Pk C 2 2/2 4/3 6/3 6/3 5/5 6/2 20 6/5 6/4 19 41/27 39 B 200
2 Per Svedu Gagnef-Mockfjärds Psk C 2 6/3 6/4 6/3 6/3 5/3 5/2 20 4/4 3/2 6 41/24 26 B 200
3 Kasper Fjällgren Bollnäs Psk C 2 5/3 4/3 6/3 6/3 5/2 3/2 11 4/3 5/3 17 38/22 28   150
4 Jerry Siitari Älvdalens Pk C 2 6/3 6/4 4/3 6/3 5/3 5/2 19 2/2 4/2 8 38/22 27   150
5 Erik Lindqvist Bollnäs Psk C 2 5/3 6/4 4/3 5/3 5/5 5/2 14 2/2 4/3 15 36/25 29    
6 Marcus Hoffman Sandvikens Psk C 2 4/3 2/1 5/3 4/3 6/6 5/2 17 3/3 6/4 16 35/25 33    
7 Daniel Whern Bollnäs Psk C 2 4/3 5/3 4/2 4/3 3/3 5/2 15 4/3 5/3 19 34/22 34    
8 Thom Fors Ljusdals Psk C 2 4/3 5/3 4/2 6/2 5/5 5/2 17 2/1 3/3 9 34/21 26    
9 Mats Wiklund Bollnäs Psk C 2 3/3 5/3 5/3 5/3 4/2 2/2 7 3/3 5/3 12 32/22 19    
10 Andreas Boström Arbrå Pk C 2 3/2 3/2 5/3 6/3 6/2 5/2 15 0/0 4/3 14 32/17 29    
11 Anders Färnstrand Arbrå Pk C 2 3/2 4/2 3/2 4/3 5/2 5/2 13 2/1 3/2 6 29/16 19    
12 Anders Fredriksson Bollnäs Psk C 2 1/1 3/2 2/1 5/3 6/2 4/2 13 1/1 4/4 11 26/16 24    
13 Robert Jonsson Forsa Pk C 2 1/1 1/1 3/2 6/3 4/4 3/2 4 2/2 1/1 3 21/16 7    
14 Ulrika Björnhem Orsa Psk C 2 1/1 2/1 3/3 1/1 4/2 1/1 4 2/2 1/1 5 15/12 9    
                                     
1 Mikael Bergner Forsa Pk C 3 6/3 4/4 6/3 6/3 6/6 6/2 25 6/5 6/4 22 46/30 47 S 200
2 Andreas Eriksson Ljusdals Psk C 3 6/3 6/4 6/3 6/3 6/6 5/2 15 6/5 5/4 14 46/30 29 S 200
3 Daniel Larsson Ljusdals Psk C 3 6/3 6/4 6/3 5/3 5/5 6/2 18 6/5 6/4 18 46/29 36 S 175
4 Morgan Särnblad Orsa Psk C 3 6/3 6/2 6/3 6/3 6/2 6/2 24 5/3 5/4 17 46/22 41 S 175
5 Johan Östlund Sandvikens Psk C 3 5/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 25 4/4 6/4 22 45/29 47 S 150
6 Christer Algotsson Söderhamns Psk C 3 5/3 6/4 5/3 6/3 6/6 6/2 18 5/4 6/4 22 45/29 40 S 150
7 Björn Nordkvist Sandvikens Psk C 3 6/3 4/2 6/3 6/3 6/6 6/2 26 5/5 6/4 25 45/28 51 S 150
8 Per Lindberg Bollnäs Psk C 3 6/3 6/4 6/3 6/3 5/5 5/2 19 5/4 6/4 20 45/28 39 S  
9 Madde Siitari Älvdalens Pk C 3 6/3 6/4 5/3 6/3 6/6 5/2 15 6/5 4/3 11 44/29 26 B  
10 Gabor Buzsaky Borlänge Pk C 3 6/3 6/4 5/3 5/3 6/6 5/2 20 4/3 6/4 19 43/28 39 B  
11 Per-Erik Holmberg Borlänge Pk C 3 4/3 5/4 6/3 6/3 6/6 4/2 12 6/5 5/4 16 42/30 28 B  
12 Henrik Skoglund Sandvikens Psk C 3 5/3 6/4 6/3 4/3 6/6 6/2 22 4/3 5/4 12 42/28 34 B  
13 Tomas Rolandsson Ljusdals Psk C 3 5/3 4/3 5/3 6/3 6/6 6/2 23 4/3 6/4 17 42/27 40 B  
14 Jonas Hjort Älvdalens Pk C 3 5/3 4/3 6/3 6/3 4/4 5/2 18 6/5 6/4 21 42/27 39 B  
15 Lars Hammarlund Sandvikens Psk C 3 4/3 5/3 6/3 4/2 6/6 5/2 15 5/4 6/4 20 41/27 35 B  
16 Tomas Ström Grängesberg Pk C 3 6/3 6/4 3/2 6/3 5/2 6/2 24 4/3 5/3 13 41/22 37 B  
17 Tor Kangas Ljusdals Psk C 3 6/3 3/3 5/3 5/3 6/6 5/2 14 4/4 6/4 22 40/28 36    
18 Lars Pahlbäck Ljusdals Psk C 3 5/3 4/2 6/3 6/3 6/6 4/2 11 4/3 5/4 15 40/26 26    
19 Matthias Dahlström Forsa Pk C 3 6/3 4/3 5/3 6/3 5/2 5/2 16 3/3 6/4 20 40/23 36    
20 Peter Dansk Sandvikens Psk C 3 3/3 5/3 5/3 6/3 5/5 5/2 11 5/5 5/4 20 39/28 31    
21 Pär Eriksson Söderhamns Psk C 3 5/3 1/1 6/3 5/3 6/6 5/2 16 6/5 5/4 18 39/27 34    
22 Clas Olsson Bollnäs Psk C 3 5/3 5/4 6/3 6/3 5/5 4/2 17 2/2 6/4 19 39/26 36    
23 Fredrik Törnberg Sandvikens Psk C 3 4/2 6/4 6/3 5/3 6/6 4/2 14 3/3 5/3 12 39/26 26    
24 Erik Åkerlind Söderhamns Psk C 3 5/3 3/2 4/2 3/2 6/6 5/2 16 1/1 6/4 10 33/22 26    
25 Lena Sjögren Borlänge Pk C 3 4/3 4/3 1/1 4/2 5/2 6/2 17 3/3 5/4 15 32/20 32    
26 Stig-Göran Jansson Söderhamns Psk C 3 4/3 3/2 5/3 4/3 3/3 5/2 15 3/3 4/4 7 31/23 22    
                                     
1 Lasse Eriksson Gagnef-Mockfjärds Psk C VY 3/3 5/4 3/2 6/3 6/6 6/2 21 5/5 6/4 22 40/29 43   250
2 Peter Lindqvist Bollnäs Psk C VY 6/3 3/2 6/3 5/3 4/4 5/2 20 5/5 6/4 20 40/26 40    
3 Laila Petersone Lettland C VY 6/3 5/3 5/3 6/3 3/3 4/2 7 5/5 6/4 18 40/26 25    
4 Bengt Svensson Sandvikens Psk C VY 4/3 4/3 6/3 5/3 5/4 4/2 14 4/3 4/2 10 36/23 24    
5 Lars-Åke Burman Arbrå Pk C VY 2/2 4/3 1/1 5/3 5/3 3/1 10 2/2 5/3 19 27/18 29    
                                     
1 John-Erik Rustas Orsa Psk C 6/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 23 4/4 6/4 20 46/29 43 S 150
2 Jan Nilsson Bollnäs Psk C 4/3 3/3 3/3 4/3 3/2 3/2 10 2/2 2/1 4 24/19 14    
3 Uno Magnusson Älvdalens Pk C 4/3 4/2 5/3 1/1 4/3 3/2 14 2/2 1/1 1 24/17 15    
                                     
1 Emil Särnblad Orsa Psk C Jun 4/3 3/1 3/2 4/3 6/2 4/2 13 3/3 5/4 13 32/20 26   120
                                     
Plac Namn Förening Vpgr Klass Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Poäng Stn 7 Stn 8 Poäng Summa Poäng Std Pris
1 Andreas Eriksson Ljusdals Psk B 3 6/3 6/4 6/3 6/3 5/5 6/2 25 5/5 6/4 26 46/29 51 S 250
2 John-Erik Rustas Orsa Psk B 3 5/3 6/4 5/3 6/3 6/6 6/2 24 6/5 5/4 20 45/30 44 B 200
3 Peter Dansk Sandvikens Psk B 3 4/3 5/3 6/3 5/3 6/6 6/2 20 6/5 6/4 21 44/29 41 B  
4 Henrik Skoglund Sandvikens Psk B 3 5/3 5/3 6/3 5/3 6/6 6/2 15 6/5 5/4 17 44/29 32 B  
5 Robert Jonsson Forsa Psk B 2 4/3 6/4 6/3 6/3 6/2 5/2 21 5/4 6/4 18 44/25 39 B  
6 Pär Eriksson Söderhamns Psk B 3 5/3 5/3 6/3 5/3 6/6 5/2 16 4/4 6/4 17 42/28 33    
7 Madde Siitari Älvdalens Psk B 3 5/3 6/4 4/3 3/2 5/5 4/2 6 6/5 6/4 16 39/28 22    
8 Bengt Svensson Sandvikens Psk B 3 3/3 5/3 5/3 5/3 4/4 5/2 19 5/4 6/4 19 38/26 38    
9 Tomas Ström Grängesberg Pk B 3 5/3 3/2 4/3 5/3 6/2 4/2 14 4/4 4/4 9 35/23 23    
                                     
Plac Namn Förening Vpgr Klass Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Poäng Stn 7 Stn 8 Poäng Summa Poäng Std Pris
1 Simon Ådahl Bollnäs Psk A 1 2/2 5/3 4/2 5/3 4/2 5/2 21 5/4 4/2 8 34/20 29   200
2 Nicklas Öst Ljusdals Psk A 1 4/3 3/2 3/1 5/3 5/4 2/1 3 2/2 3/3 10 27/19 13    
3 Stephan Samuelsson Gävle Psk A 1 3/2 2/1 6/3 2/2 0/0 4/2 9 4/4 4/4 10 25/18 19    
4 Per-Ola Gustafsson Ljusdals Psk A 1 1/1 2/1 2/2 2/1 5/2 2/2 6 2/2 6/4 16 22/15 22    
                                     
1 Per Svedu Gagnef-Mockfjärds Psk A 2 6/3 5/3 5/3 4/3 6/3 4/2 10 6/5 5/3 17 41/25 27   200
2 Thom Fors Ljusdals Psk A 2 5/2 6/4 4/3 4/2 4/4 4/2 12 2/2 6/4 17 35/23 29   200
3 Marcus Hoffman Sandvikens Psk A 2 0/0 5/4 5/3 6/3 6/6 4/2 12 2/2 6/4 15 34/24 27   150
4 Andris Zefelds Lettland 2 5/2 3/2 2/2 6/3 5/2 5/2 14 3/2 5/3 15 34/18 29   150
5 Andreas Boström Arbrå Psk A 2 3/2 2/1 5/3 5/3 5/2 6/2 17 4/2 4/3 8 34/18 25    
6 Jerry Siitari Älvdalens Pk A 2 5/2 2/2 4/2 3/2 6/2 5/2 15 4/4 4/3 12 33/19 27    
7 Kasper Fjällgren Bollnäs Psk A 2 4/3 3/1 2/1 5/3 4/2 4/2 10 4/4 4/2 8 30/18 18    
8 Conny Magnusson Älvdalens Pk A 2 0/0 2/2 4/3 5/3 4/3 5/2 20 5/4 4/2 12 29/19 32    
9 Ugis Springis Lettland A 2 4/3 4/2 3/2 2/2 4/4 5/2 13 0/0 5/3 14 27/18 27    
10 Mats Wiklund Bollnäs Psk A 2 4/2 3/2 3/3 4/2 6/2 1/1 3 0/0 4/3 8 25/15 11    
11 Jonas Sjölin Bollnäs Psk A 2 4/2 1/1 0/0 4/3 4/2 5/2 11 2/2 4/3 11 24/15 22    
12 Anders Fredriksson Bollnäs Psk A 2 5/3 2/1 3/3 3/3 2/1 1/1 4 0/0 3/2 8 19/14 12    
13 Lars-Åke Burman Arbrå Psk A 2 0/0 2/1 1/1 2/1 3/2 2/1 4 4/3 5/3 12 19/12 16    
14 Uno Magnusson Älvdalens Pk A 2 0/0 1/1 1/1 0/0 1/1 2/2 5 2/2 4/2 11 11/9 16    
                                     
1 Björn Nordkvist Sandvikens Psk A 3 6/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 26 6/5 6/4 23 48/30 49 S 250
2 Per Lindberg Bollnäs Psk A 3 6/3 6/4 6/3 5/3 6/6 6/2 25 6/5 6/4 23 47/30 48 S 225
3 Mikael Bergner Forsa Psk A 3 6/3 6/4 5/3 6/3 6/6 6/2 17 5/5 6/4 23 46/30 40 S 200
4 Jonas Hjort Älvdalens Psk A 3 6/3 6/4 5/3 6/3 6/6 6/2 22 5/4 6/4 23 46/29 45 S 175
5 John-Erik Rustas Orsa Psk A 3 5/2 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 22 6/5 5/4 21 46/29 43 S 150
6 Lars Hammarlund Sandvikens Psk A 3 6/3 5/3 5/3 6/3 6/6 6/2 17 6/5 6/4 24 46/29 41 S  
7 Daniel Larsson Ljusdals Psk A 3 5/3 5/3 5/3 6/3 5/5 6/2 26 6/5 6/4 22 44/28 48 B  
8 Johan Östlund Sandvikens Psk A 3 5/2 6/4 5/3 6/3 6/6 6/2 18 4/4 6/4 22 44/28 40 B  
9 Tomas Rolandsson Ljusdals Psk A 3 6/3 5/3 6/3 5/3 6/6 6/2 18 4/4 6/4 21 44/28 39 B  
10 Gabor Buzsaky Borlänge Psk A 3 6/3 5/3 5/2 6/3 5/5 6/2 22 5/4 6/4 26 44/26 48 B  
11 Andreas Eriksson Ljusdals Psk A 3 4/3 5/3 5/3 6/3 6/6 5/2 15 5/5 6/4 27 42/29 42 B  
12 Fredrik Törnberg Sandvikens Psk A 3 4/2 5/3 6/3 5/3 6/6 6/2 22 5/5 5/3 16 42/27 38 B  
13 Henrik Skoglund Sandvikens Psk A 3 6/3 5/3 6/3 6/3 4/4 6/2 23 3/3 6/4 21 42/25 44 B  
14 Per-Erik Holmberg Borlänge Psk A 3 5/2 6/4 4/2 5/3 5/5 6/2 18 4/4 6/4 19 41/26 37    
15 Bengt Svensson Sandvikens Psk A 3 5/2 4/2 5/3 6/3 6/6 4/2 16 4/3 6/4 22 40/25 38    
16 Tor Kangas Ljusdals Psk A 3 5/3 4/3 3/2 6/3 3/3 6/2 22 5/4 6/4 27 38/24 49    
17 Lars Pahlbäck Ljusdals Psk A 3 4/3 5/3 4/3 5/3 4/4 5/2 17 4/4 5/4 12 36/26 29    
18 Lasse Eriksson Gagnef-Mockfjärds Psk A 3 3/3 5/3 5/2 4/2 5/5 6/2 20 2/2 5/4 18 35/23 38    
19 Tomas Ström Grängesberg Pk A 3 5/3 3/1 4/3 4/3 5/2 5/2 15 3/3 4/4 12 33/21 27    
20 Morgan Särnblad Orsa Psk A 3 2/1 4/2 3/2 6/3 6/2 2/1 10 3/3 5/3 17 31/17 27    
                                     
Plac Namn Förening Vpgr Klass Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Poäng Stn 7 Stn 8 Poäng Summa Poäng Std Pris
1 Stephan Samuelsson Gävle Psk R 1 3/2 5/4 1/1 4/3 5/5 5/2 19 4/4 5/4 15 32/25 32   120
                                     
1 Jerry Siitari Älvdalens Psk R 2 5/3 4/2 4/3 6/3 6/2 6/2 15 4/3 6/4 21 41/22 36   200
2 Conny Magnusson Älvdalens Psk R 2 6/3 6/4 5/3 5/3 4/3 4/2 13 3/3 6/4 24 39/25 37   150
3 Per Svedu Gagnef-Mockfjärds Psk R 2 3/3 5/3 3/2 6/3 5/3 3/2 10 5/4 3/2 11 33/22 21    
4 Thom Fors Ljusdals Psk R 2 2/2 4/3 4/3 6/3 5/5 5/2 17 1/1 4/3 13 31/22 30    
5 Anders Färnstrand Arbrå Psk R 2 2/1 4/2 4/2 5/3 4/2 4/2 9 3/3 4/2 13 30/17 22    
6 Marcus Hoffman Sandvikens Psk R 2 0/0 6/4 2/2 3/2 3/3 5/2 18 2/2 4/3 14 25/18 32    
7 Uno Magnusson Älvdalens Psk R 2 1/1 2/1 3/2 2/1 1/1 2/1 4 2/2 1/1 1 14/10 5    
                                     
1 Lars Hammarlund Sandvikens Psk R 3 6/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 26 6/5 6/4 24 48/30 50 S 250
2 Gabor Buzsaky Borlänge Pk R 3 5/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 23 6/5 6/4 26 47/30 49 S 200
3 Per-Erik Holmberg Borlänge Pk R 3 6/3 6/4 6/3 6/3 6/6 6/2 22 5/5 6/4 24 47/30 46 S 200
4 Lasse Eriksson Gagnef-Mockfjärds Psk R 3 6/3 6/4 6/2 6/3 6/6 6/2 22 4/3 6/4 22 46/27 44 B 150
5 Johan Östlund Sandvikens Psk R 3 6/3 5/3 5/3 6/3 5/5 6/2 17 6/5 6/4 19 45/28 36 B  
6 Stig-Göran Jansson Söderhamns Psk R 3 5/2 6/4 5/3 6/3 5/5 6/2 20 6/3 6/4 22 45/26 42 B  
7 Lena Sjögren Borlänge Pk R 3 5/3 6/4 5/3 6/3 6/2 5/2 16 6/5 6/4 24 45/26 40 B  
8 Jonas Hjort Älvdalens Psk R 3 6/3 4/2 5/3 5/3 6/3 6/2 15 5/4 6/4 15 43/24 30 B  
9 Tor Kangas Ljusdals Psk R 3 6/3 5/3 5/3 5/3 5/5 4/2 16 6/5 6/4 20 42/28 36    
10 Christer Algotsson Söderhamns Psk R 3 5/3 4/2 5/3 6/3 4/4 6/2 22 6/5 6/4 17 42/26 39    
11 Daniel Larsson Ljusdals Psk R 3 6/3 5/3 4/3 5/3 6/2 6/2 21 5/4 5/4 17 42/24 38    
12 Tomas Rolandsson Ljusdals Psk R 3 5/3 6/4 2/1 6/3 6/6 5/2 19 5/5 6/4 22 41/28 41    
12 Peter Dansk Sandvikens Psk R 3 4/3 5/3 2/2 6/3 6/6 6/2 24 3/3 6/4 21 38/26 45    
13 Matthias Dahlström Forsa Psk R 3 3/2 4/3 4/3 6/3 5/2 5/2 12 4/4 6/4 18 37/23 30    
14 Erik Åkerlind Söderhamns Psk R 3 4/3 3/2 4/2 6/3 5/5 5/2 15 3/3 5/4 9 35/24 24    
15 Fredrik Törnberg Sandvikens Psk R 3 2/1 DNF                 2/1      

Top