Sandvikens PSK bjöd in till Hammarmörkret, mörkerfältskjutning, lördag 22 oktober - här finns den slutliga resultatlistan, nu uppdaterad med prispengar.

Plats Namn Klubb Klass   Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6   Summa Poäng Std.med Pris
1 Christopher Persson Sandvikens PSK A1   5 / 4 6 / 2 6 / 1 5 / 3 5 / 3 5 / 3   32 / 16 7   150 kr
2 Jimmy Tihvan Hedemora PK A1   4 / 2 5 / 2 3 / 1 5 / 2 6 / 2 6 / 2   29 / 11 2   80 kr
3 Leif Englund Älvdalen Pk A1   4 / 4 5 / 2 5 / 1 6 / 2 3 / 3 5 / 2   28 / 14 3    
4 Jimmy Lök Rättvik PSK A1   5 / 4 5 / 2 5 / 1 3 / 2 1 / 1 3 / 2   22 / 12 1    
5 Håkan Karlström Fagersta PSK A1   2 / 2 3 / 2 6 / 1 2 / 1 5 / 3 4 / 2   22 / 11 2    
                                                           
1 Tommy Rosencrantz Falu Sport A2   6 / 4 6 / 2 6 / 1 6 / 3 6 / 2 6 / 2   36 / 14 4 S 150 kr
2 Stefan Eklund Hedemora PK A2   6 / 5 5 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   35 / 18 12 B 100 kr
3 Christian Forslind Gävle PK A2   5 / 3 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   35 / 16 14 B 80 kr
4 Conny Rask Sandvikens PSK A2   6 / 4 6 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 2   35 / 16 2 B  
5 Jan Mattsson Fagersta PSK A2   6 / 5 4 / 2 6 / 1 6 / 4 5 / 2 6 / 3   33 / 17 7    
6 Björn Grubb Älvdalen Pk A2   5 / 4 6 / 2 4 / 1 6 / 4 5 / 3 6 / 3   32 / 17 7    
7 Ted Kvarnström Hedemora PK A2   5 / 4 6 / 2 5 / 1 5 / 3 6 / 3 5 / 2   32 / 15 15    
8 Göran Nordh Stråtjära PSG A2   4 / 3 5 / 2 5 / 1 6 / 4 4 / 2 6 / 3   30 / 15 5    
9 Robin Svensson Stråtjära PSG A2   4 / 2 6 / 2 2 / 1 6 / 2 6 / 2 6 / 2   30 / 11 4    
10 Johny Sjöberg Falu Sport A2   4 / 3 5 / 2 2 / 1 2 / 2 5 / 2 6 / 2   24 / 12 2    
                                                           
1 Berndt Mix Säters PSF A3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 18 21 S 200 kr
2 Roger Norén Sandvikens PSK A3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 18 20 S 100 kr
3 Fredrik Rosevall Örebro PSSK A3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 2   36 / 17 3 S  
4 David Lindström Bollnäs PSK A3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 5 / 3 6 / 3 6 / 3   35 / 17 17 B  
5 Matthias Dahlström Forsa PK A3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 6 / 4 5 / 3 6 / 3   34 / 18 7    
6 Micke Palm Uppsala HF A3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 6 / 4 5 / 2 6 / 3   34 / 17 17    
7 Joakim Andersson Sala PK A3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 5 / 3 5 / 3 6 / 3   33 / 17 6    
8 Niklas Ahlén Fagersta PSK A3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 5 / 3 5 / 2 6 / 3   33 / 16 13    
                                                           
1 Pär Eriksson Söderhamns PSK B2   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 18 16 B 150 kr
2 Stefan Siitari Älvdalen PK B3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 2   34 / 17 2   80 kr
3 Matthias Dahlström Forsa PK B3   3 / 3 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 16 8    
4 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK B3   6 / 5 5 / 2 6 / 1 6 / 4 5 / 3 4 / 2   32 / 17 4    
5 Bengt Forsling Ockelbo PSK B3   6 / 4 5 / 2 2 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 3   30 / 17 13    
                                                           
1 Leif Englund Älvdalen Pk C1   4 / 3 6 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 16 11 B 200 kr
2 Izabell Sjödin Gävle PK C1   5 / 5 6 / 2 5 / 1 5 / 4 6 / 3 5 / 2   32 / 17 4   150 kr
3 Jimmy Lök Rättvik PSK C1   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 5 / 2 3 / 2   32 / 16 4   80 kr
4 Anders Jansson Gävle PK C1   6 / 5 5 / 1 6 / 1 6 / 4 5 / 3 4 / 1   32 / 15 0    
5 Tony Assarsson Hedemora PK C1   2 / 2 6 / 2 6 / 1 6 / 4 5 / 2 5 / 1   30 / 12 0    
6 Jerry Siitari Älvdalen Pk C1   5 / 2 6 / 2 5 / 1 5 / 3 5 / 2 3 / 2   29 / 12 11    
7 Håkan Karlström Fagersta PSK C1   4 / 4 6 / 2 3 / 1 6 / 4 5 / 2 4 / 1   28 / 14 0    
8 Mathias Sandegård Sandvikens PSK C1   4 / 4 3 / 1 3 / 1 6 / 4 5 / 2 5 / 2   26 / 14 1    
9 Jan Nymark Gävle PK C1   4 / 3 6 / 2 1 / 1 5 / 3 3 / 3 4 / 2   23 / 14 3    
10 Jimmy Tihvan Hedemora PK C1   3 / 2 4 / 2 4 / 1 5 / 2 6 / 2 0 / 0   22 / 9 0    
11 Anders Morell Sandvikens PSK C1   3 / 3 4 / 2 2 / 1 3 / 1 3 / 2 2 / 1   17 / 10 0    
12 Magnus Jansson Gävle PK C1   4 / 4 2 / 1                           6 / 5      
                                                           
1 Tommy Rosencrantz Falu Sport C2   5 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 2 6 / 3   35 / 17 7 B 200 kr
2 Pär Eriksson Söderhamns PSK C2   6 / 5 6 / 2 4 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   34 / 18 14 B 150 kr
3 Jan Mattsson Fagersta PSK C2   5 / 4 6 / 2 5 / 1 5 / 4 5 / 2 6 / 3   32 / 16 4   80 kr
4 Christian Forslind Gävle PK C2   5 / 2 6 / 2 6 / 1 6 / 4 5 / 3 4 / 2   32 / 14 16    
5 Tony Eklöv Gävle PK C2   5 / 2 5 / 2 5 / 1 6 / 2 6 / 2 5 / 2   32 / 11 1    
6 Johny Sjöberg Falu Sport C2   4 / 4 6 / 2 5 / 1 4 / 2 6 / 2 6 / 2   31 / 13 1    
7 Björn Grubb Älvdalen Pk C2   5 / 4 6 / 2 3 / 1 6 / 4 6 / 2 4 / 3   30 / 16 6    
8 Conny Rask Sandvikens PSK C2   5 / 5 6 / 2 6 / 1 5 / 4 4 / 2 4 / 1   30 / 15 0    
9 Lars Norin Stråtjära PSG C2   5 / 4 5 / 2 6 / 1 5 / 4 5 / 3 3 / 2   29 / 16 4    
10 Birger Olsson Stråtjära PSG CVY   4 / 3 2 / 2 1 / 1 5 / 3 6 / 3 3 / 1   21 / 13 9    
11 Johnny Andersson Stråtjära PSG C2   2 / 2 3 / 2 2 / 1 2 / 1 1 / 1 1 / 1   11 / 8 2    
                                                           
1 Niklas Ahlén Fagersta PSK C3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 18 19 S 200 kr
2 David Lindström Bollnäs PSK C3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 18 18 S 150 kr
3 Karl Håkansson Uppsala HF C3   6 / 4 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 17 13 S 100 kr
4 Stefan Siitari Älvdalen PK C3   6 / 4 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   36 / 17 7 S 80 kr
5 Andreas Englund Sala PK C3   6 / 5 5 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   35 / 18 9 B  
6 Berndt Mix Säters PSF C3   5 / 4 6 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   34 / 17 12 B  
7 Patrik Manlig Gävle PK C3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 6 / 2 5 / 2 6 / 3   34 / 15 14 B  
8 Joakim Andersson Sala PK C3   6 / 5 5 / 2 5 / 1 6 / 4 5 / 3 6 / 3   33 / 18 3 B  
9 Micke Palm Uppsala HF C3   5 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 4 / 3   33 / 18 3 B  
10 Matthias Dahlström Forsa PK C3   4 / 4 5 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   33 / 17 4 B  
11 Magnus Nord Sala PK C3   5 / 4 6 / 2 6 / 1 5 / 3 5 / 2 6 / 3   33 / 15 5 B  
12 Bengt Forsling Ockelbo PSK C3   5 / 4 5 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 3   32 / 17 11    
13 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK C3   4 / 4 6 / 2 6 / 1 5 / 3 5 / 3 6 / 3   32 / 16 15    
14 Magnus Emilsson Falu Sport C3   6 / 4 3 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 3   31 / 17 8    
15 Fredrik Rosevall Örebro PSSK C3   5 / 5 5 / 1 3 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 2   30 / 16 1    
16 Lars Rosenblom Gävle PK C3   4 / 4 4 / 2 4 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 3   29 / 17 9    
                                                           
1 Christopher Persson Sandvikens PSK R1   6 / 4 5 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   34 / 17 13 B 150 kr
2 Tony Assarsson Hedemora PK R1   6 / 4 4 / 1 6 / 1 4 / 2 6 / 3 6 / 2   32 / 13 2 B  
3 Jerry Siitari Älvdalen Pk R1   5 / 2 6 / 2 4 / 1 6 / 3 5 / 2 6 / 2   32 / 12 4 B  
4 Jimmy Lök Rättvik PSK R1   2 / 2 4 / 2 2 / 1 3 / 3 3 / 2 5 / 2   19 / 12 3    
                                                           
1 Stefan Eklund Hedemora PK R2   6 / 5 6 / 2 4 / 1 6 / 3 5 / 2 6 / 3   33 / 16 4 B 150 kr
2 Ted Kvarnström Hedemora PK R2   5 / 4 6 / 2 4 / 1 5 / 4 4 / 2 6 / 2   30 / 15 22   100 kr
3 Johnny Andersson Stråtjära PSG R2   5 / 5 4 / 2 3 / 1 6 / 4 4 / 3 6 / 3   28 / 18 17   80 kr
4 Tony Eklöv Gävle PK R2   5 / 3 5 / 1 3 / 1 5 / 3 5 / 2 4 / 2   27 / 12 2    
5 Mathias Carlsson Gävle PK R2   4 / 4 5 / 1 3 / 1 6 / 3 6 / 2 4 / 2   28 / 13 8    
6 Göran Nordh Stråtjära PSG R2   4 / 2 5 / 2 2 / 1 4 / 3 5 / 3 5 / 1   25 / 12 0    
7 Robin Svensson Stråtjära PSG R2   4 / 2 5 / 2 1 / 1 6 / 2 3 / 2 6 / 2   25 / 11 2    
8 Marcus Kristiansson Gävle PK R2   5 / 4 4 / 2 1 / 1 5 / 3 4 / 3 4 / 3   23 / 16 3    
9 Henrik Gustafsson Gävle PK R2   5 / 3 6 / 2 1 / 1 4 / 3 3 / 2 4 / 2   23 / 13 7    
10 Birger Olsson Stråtjära PSG R2   5 / 4 5 / 2 2 / 1 4 / 3 3 / 3 3 / 2   22 / 15 4    
                                                           
1 Fredrik Rosevall Örebro PSSK R3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 6 / 4 6 / 3 5 / 3   35 / 18 5 S 150 kr
2 Stefan Siitari Älvdalen PK R3   6 / 5 6 / 2 6 / 1 5 / 3 6 / 3 6 / 3   35 / 17 4 S 80 kr
3 Bengt Forsling Ockelbo PSK R3   5 / 4 6 / 2 5 / 1 6 / 4 6 / 3 6 / 3   34 / 17 18 B  
4 Stig-Göran Jansson Söderhamns PSK R3   6 / 5 6 / 2 5 / 1 3 / 3 6 / 3 6 / 3   32 / 17 13 B  
5 Magnus Nord Sala PK R3   5 / 4 6 / 2 4 / 1 5 / 4 6 / 2 5 / 1   31 / 14 0    
6 Magnus Emilsson Falu Sport R3   5 / 4 6 / 2 1 / 1 5 / 3 6 / 3 5 / 3   28 / 16 6    
7 Lars Rosenblom Gävle PK R3   6 / 4 5 / 2 2 / 1 4 / 2 6 / 2 5 / 3   28 / 14 15    
                                                           
                                                           
  Sammanslagning av klasser har gjorts vid för lågt deltagarantal.                                        

Resultatlistan som PDF för utskrift

Top